Judenhass in der Musik
Haus der Musik Innsbruck | Innsbruck | Innsbruck und seine Feriendörfer | Tirol
wt., 22 lip 2025
- więcej terminów
00:00 | 00:00
Wystawy (różne wystawy)
|
Najlepsze imprezy
wt.
22.07.2025
|
Chociaż mniejszość żydowska w Tyrolu stanowiła znikomy procent całej populacji, przez wieki, aż do współczesności, była narażona na otwartą nienawiść i głęboko zakorzenione uprzedzenia. Ta nienawiść miała wiele oblicz i manifestowała się w muzyce na różne sposoby. W duchowych grach średniowiecza znajdujemy antyżydowskie stereotypy, a także w pieśniach, które odnoszą się do rozpowszechnionych legend o morderstwach rytualnych. Piosenki szydzące pojawiają się już w średniowieczu i są obecne do dziś. Antysemityzm w węższym sensie, będący reakcją na żydowskie dążenia do emancypacji w późnym oświeceniu, nasila się w kontekście nacjonalizacji i szerzenia się myśli ludowej: kulminuje w nazizmie, który podnosi go do rangi doktryny państwowej.
Również tyrolscy kompozytorzy tworzyli i edytowali agresywne antyżydowskie pieśni. Po zakończeniu II wojny światowej nienawiść wobec Żydów nadal się manifestuje, co pokazują aktualne dyskusje (Petrenko, Levit).
W tej wystawie w oparciu o wybrane kompleksy tematyczne i obiekty przedstawiamy obraz przerażającej ciągłości nienawiści do Żydów w muzyce – w wyraźnym kontraście do marginalnej roli mniejszości żydowskiej i żydowskiego życia muzycznego w Tyrolu oraz w sąsiednich regionach.
Pomysł, koncepcja i realizacja:
Dr Franz Gratl, kierownik zbiorów muzycznych, Tyrolskie Muzea Krajowe
Dr Milijana Pavlović, Instytut Muzykologii, Uniwersytet w Innsbrucku
Projekt współpracy Muzeum Muzyki Tyrolskich Muzeów Krajowych oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu w Innsbrucku
Wstęp wolny
Informacje o cenach:
Informacje o cenach znajdują się na https://www.tiroler-landesmuseen.at/ausstellung/judenhass-in-der-musik/
Zdjęcie: TLM